Samo zamówienie czy zakup stołu drewnianego to tylko połowa sukcesu. Pomimo tego, że stoły, które posiadamy w naszej ofercie są wykonane z najwyższą starannością, należy zadbać również o jego regularną pielęgnację. Drewno, o które dbamy cieszy oko swoim wyglądem przez długie lata, dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie postępowanie z meblami a także podstawowa wiedza dotycząca pielęgnacji naszego stołu drewnianego.

Stoły oraz meble drewniane które produkujemy w naszej stolarni są oczywiście odpowiednio zabezpieczone, jednakże to zazwyczaj za mało. Zabezpiecza ono przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast nie chroni już tak dobrze przed zabrudzeniami i drobnymi uszkodzeniami, które powstają podczas codziennego korzystania z mebli. Więcej o stosowanych przez nas zabezpieczeniach można przeczytać w artykule: Jakie zabezpieczenie blatu wybrać?

Musimy pamiętać, że drewno jest narażone na wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na jego kondycję. Drewno jest surowcem naturalnym, zatem ulega starzeniu. Proces starzenia, pęknięcia na powierzchni, odkształcenia są zazwyczaj nieodwracalne (a z pewnością wymagają mechanicznej ingerencji). Warto zatem już wcześniej dopilnować jego konserwacji i tym samym zapobiegać jego potencjalnym uszkodzeniom.

Chroń stół dębowy przed wodą

Impregnacja oraz lakierowanie produktów drewnianych w naszej stolarni zabezpiecza drewno na lata. Dodatkowo przy wypełnieniu szczelin żywicą epoksydową drewno staje się jeszcze bardziej wytrzymałe.
Zaimpregnowany oraz polakierowany plaster dębowy ze
szczelinami wypełnionymi żywicą epoksydową

Drewno jako naturalny surowiec – chłonie wodę. Gdy nie jest ono odpowiednio zabezpieczone (polakierowane), pod wpływem chłonięcia wody zaczyna pęcznieć (puchnieć). Zazwyczaj krótkotrwały kontakt powierzchni drewnianych z wodą (lub innymi cieczami) nie powinien stanowić problemu ani tym bardziej – powodować jego uszkodzenia.

Należy mieć jednak na uwadze, że długotrwały kontakt z wilgocią może już negatywnie wpłynąć na kondycję naszego mebla. W związku z tym, jakakolwiek ciecz, która wylała się na blat stołu lub stolika kawowego powinna być niezwłocznie usunięta.

Najlepiej będzie uczynić to chłonnym materiałem takim jak ręcznik papierowy, miękka szmatka bawełniana lub z mikrofibry. Należy pamiętać, aby podczas tej czynności nie szorować niepotrzebnie powierzchni ani tym bardziej nie używać szmatek mogących spowodować mechaniczne uszkodzenia powierzchni drewnianej.

Używaj podkładek

Nie powinno się kłaść gorących lub bardzo zimnych naczyń bezpośrednio na powierzchni blatu drewnianego. Kontakt drewna ze skrajnie wysoką lub niską temperaturą może przyczynić się do powstania trudnych lub wręcz niemożliwych do usunięcia przebarwień.

W celu ochrony powierzchni, należy stosować odpowiednie podkładki (drewnopodobne lub materiałowe), deski drewniane lub każdy inny materiał, np. ściereczkę bawełnianą (złożoną na odpowiednią grubość).

Odpowiednia odległość od źródeł ciepła

Stoły oraz meble drewniane wykonane są z naturalnego surowca, który jest wrażliwy na dużą zmianę temperatury otoczenia. Należy zatem pamiętać, aby nie stawiać mebla w pobliżu źródeł dużego ciepła. Zazwyczaj postawienie go obok grzejnika grzejącego ze standardową mocą nie powinno sprawić żadnych kłopotów, to już ustawienie wokół kominka lub pieca, które emitują znacznie wyższą temperaturę, może negatywnie wpłynąć na kondycję przedmiotu.

Podobnie, jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać, aby nie przegrzewać podłogi a najlepiej postawić nasz drewniany stół na dywanie lub specjalnej macie ochronnej. Warto również nie wystawiać mebli drewnianych na nadmierne działanie promieni słonecznych.

Odpowiednie warunki w pomieszczeniu

Mowa oczywiście o wilgotności oraz temperaturze. Wydaje się oczywiste, że nasze produkty nadają się do stosowania jedynie w zamkniętych pomieszczeniach. Należy zatem pamiętać o utrzymywaniu odpowiednich warunków, które mają istotny wpływ na jego wygląd i stan.

W pomieszczeniach w których przechowujemy nasz mebel, powinniśmy utrzymywać temperaturę w przedziale 14-31 stopni Celsjusza. Powinno się unikać gwałtownych zmian temperatury wewnątrz np. szybkiego wietrzenia mieszkania zimą otwierając wszystkie okna.

Wilgotność jest tutaj kluczowa, gdyż zbyt niska powoduje wysychanie i kurczenie się drewna (w skrajnych przypadkach nawet pękanie) a zbyt wysoka zaś jego pęcznienie (chłonięcie wody z otoczenia) oraz tzw. klawiszowanie pod wpływem dotyku.

Idealna wilgotność to ta z przedziału 50-60%.

Właściwe i sprawdzone środki do pielęgnacji drewna

Stół należy myć lekko zwilżoną ściereczką przy użyciu (najlepiej) naturalnego i przyjaznego dla środowiska środka czyszczącego. Ostra chemia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni stołu a także zmiany barwy naturalnego drewna.

Nie powinno się również używać past nabłyszczających, które po regularnym aplikowaniu pozostawiają na powierzchni lepką, nieestetyczną i zazwyczaj trudną do usunięcia powłokę.

Jeżeli macie Państwo pytania co do pielęgnacji naszych wyrobów drewnianych, zachęcamy do kontaktu z nami.

Pamiętaj! Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje meble drewniane, będą one wieczne!