Blaty drewniane, zaraz po procesie produkcji znajdują się w tzw. stanie surowym. Nie nadają się one jeszcze do codziennego użytku, gdyż wymagają procesu zabezpieczającego. Sprawi on, że będą one odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia, wodę, drobne czynniki mechaniczne czy promieniowanie UV.

Pisząc o blatach nie ograniczamy się tylko do nich. Każdy mebel, który wychodzi spod naszej ręki (np. stoły dębowe, stoliki kawowe, parapety czy ławy kawowe) posiada blat roboczy, zatem on również wymaga zabezpieczenia.

Decydując się na drewniany blat do łazienki czy kuchni, należy pamiętać, że dość istotne jest jego zabezpieczenie, aby służył nam przez wiele lat oraz zachował swój urok. Zazwyczaj zamawiając blat drewniany u stolarza, ta kwestia Państwa nie dotyczy, gdyż to my, stolarze (UrbanskiDesign) dobieramy odpowiednie środki zabezpieczające, które zapewnią najtrwalsze i najskuteczniejsze zabezpieczenie blatu, który dla Państwa będziemy mieć przyjemność wykonać.

Lakier
Zabezpieczony lakierem plaster dębowy z dodatkiem żywicy epoksydowej. Pozostawia on warstwę ochronną na powierzchni drewna, co je dodatkowo zabezpiecza.

Polakierowana powierzchnia jest gładka oraz bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Jej kolor jest jaśniejszy, bardziej uwypukla walory drewna podkreślając jego naturalność – jest zatem bardziej neutralny niż w przypadku oleju. Usłojenie drewna jest delikatnie podkreślone. Lakierowana powierzchnia drewniana jest bardziej odporna na zarysowania niż w przypadku użycia olejowosku. Chroni powierzchnię od zewnątrz pozostawiając świecącą się warstwę ochronną, co możecie Państwo zobaczyć na zdjęciu po prawej.

Powierzchnie lakierowane są bardzo dobrze odporne na różnego rodzaju ciecze natomiast są słabiej odporne na wysokie temperatury.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo lakierów: matowe, półmatowe czy z połyskiem. Musimy mieć na uwadze, że z upływem czasu, warstwa lakieru będzie ulegała ścieraniu. W takim przypadku należy całą powierzchnię przeszlifować i pokryć nową warstwą lakieru. Nawet, jeśli lakier ulegnie przetarciu tylko w jednym miejscu, należy polakierować całą powierzchnię.

Wszystkie blaty i meble wykonane z litego drewna zabarwić na dowolny kolor, który dostępny jest w ofercie bejc Sopur.

Olejowosk
Olejowosk zaaplikowany do dębowego kawałka drewna, wykorzystanego do wykonanego blatu kuchennego.

Powierzchnia potraktowana olejowoskiem wygląda bardzo naturalnie i tworzy efekt tzw. „mokrego drewna”. Da się to wyczuć przejeżdżając dłonią po takiej powierzchni. Daje on lekko satynowe wykończenie i wnika dość głęboko w strukturę drewna, co czyni je odporne na wilgoć oraz wyższe temperatury. Należy mieć na uwadze, aby wszelkie zabrudzenia usuwać z powierzchni drewnianej od razu, gdyż im dłużej oddziaływają na nią czynniki zewnętrzne, tym szybciej mogą pojawić się plamy.

Naturalne olejowoski nadają powierzchni drewnianej cieplejszy, miodowo-brązowy odcień. Intensywnie uwydatniają usłojenie drewna a przy zastosowaniu odpowiedniego olejowosku, możemy zabarwić drewno na wybrany kolor.

Powierzchnie olejowane sprawiają, że drewno się nie złuszcza ani nie wybrzusza. Można powiedzieć, że pozwalają drewnu oddychać. Wadą jest, że tego typu powierzchnie wymagają regularnej konserwacji – zazwyczaj powinno się ją przeprowadzać co kilka miesięcy, lecz można przeprowadzić ją w warunkach domowych.

Zaletą jest (w przeciwieństwie do lakieru), że w przypadku niewielkich ubytków, można uzupełnić tylko ten fragment – nie ma konieczności olejowania całej powierzchni. Można zatem dokonać ich renowacji w warunkach domowych.

Austriacka jakość

Jako doświadczeni producenci stołów, blatów oraz mebli drewnianych, do impregnacji drewna używamy wysokiej jakości lakieru austriackiej firmy Adler. Zabezpiecza on gruntownie nasze stoły przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami a także podkreśla naturalny charakter i usłojenie drewna.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w produkcji mebli drewnianych, udało nam się stworzyć własny, unikalny sposób w jaki lakierujemy powierzchnie drewniane. W ten sposób, meble powstające w naszej stolarni przez długi czas zachowują wysoką jakość oraz doskonałą estetykę.